Welcome!
These are the classes we offer:
Pre ‐ K (4-5 years)
Tues, Wed, Thurs, 12:00-3:00 p.m.
Cost: $175 per month
These students bring their lunch with them to school and all eat together daily. Two classes of 8-10 students operate at
the same time each day and both teachers work with each class at different times. Portions of our class day are altogether in one larger group and other parts of the day are separated into smaller groups. Parents take turns on a rotating basis as classroom helpers.
2 & 3's class (24-36 months & 36-48 months)
Tuesdays and Thursdays 9:00-11:00 a.m.
Cost: $115 per month
Itty Bitty (0-24 months)
Wednesdays 9:30 - 11:00
Cost: $50 per month
These are the classes we offer:
Pre ‐ K (4-5 years)
Tues, Wed, Thurs, 12:00-3:00 p.m.
Cost: $175 per month
These students bring their lunch with them to school and all eat together daily. Two classes of 8-10 students operate at
the same time each day and both teachers work with each class at different times. Portions of our class day are altogether in one larger group and other parts of the day are separated into smaller groups. Parents take turns on a rotating basis as classroom helpers.
2 & 3's class (24-36 months & 36-48 months)
Tuesdays and Thursdays 9:00-11:00 a.m.
Cost: $115 per month
Itty Bitty (0-24 months)
Wednesdays 9:30 - 11:00
Cost: $50 per month